راهنمای خرید شمش یا شینه نول و ارت

راهنمای خرید شمش یا شینه نول و ارت

راهنمای خرید شمش یا شینه نول و ارت

راهنمای خرید شمش یا شینه نول و ارت ، شمش نول و ارت یکی از قطعاتی است که در تابلوهای برق صنعتی کاربرد فراوانی دارد. به شمش نول و ارت، شینه نیز گفته می‌شود. شینه یک تیغه فلزی از جنس، مس، آلومنیوم یا برنج است که در تابلوهای برق صنعتی برای انتقال جریان برق به سمت بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر روی هر شمش سوراخ‌هایی وجود دارد که می‌توان از آنها با کمک پیچ و مهره انشعاباتی را گرفت. از این قطعات به عنوان تجهیزات چاه ارت در اجرای سیستم ارتینگ نیز استفاده می شود.

چرا از شینه در تابلو برق استفاده می کنیم؟

باسبارها در پیکربندی‌های متفاوتی مرتب شده‌اند، هر ترتیب خاصی از باس بار برای دستیابی به انعطاف‌پذیری عملیاتی کافی، قابلیت اطمینان کافی و حداقل هزینه است. کلیدهای مدار طوری تنظیم شده اند که حداکثر دسترسی را برای عملیات نیروگاه به دست آورند.

انواع آلیاژ شینه ها کلیندان :

  • مسی
  • آلومینیومی
  • برنج

انواع شینه

شینه نول

شینه نول بوسیله سیم اتصال به زمین به بدنه تابلو برق متصل می‌شود. وجود شمش نول در یک تابلو برق ضروری است. شمش نول مانند شمش ارت دارای پایه نمی‌باشد به همین دلیل برای نصب آن باید از مقره یا پایه استفاده کنیم.

شینه ارت

با کمک شمش ارت می‌ توان جریان برق را به زمین اتصال داد و از برق دار شدن تابلو و آتش‌ سوزی جلوگیری کرد. از شمش ارت برای حفاظت از تجهیزات الکترونیکی موجود در تابلو ارت می‌توان استفاده کرد.  شینه ارت دارای پایه می‌باشد به همین دلیل نصب آن بر روی تابلو ساده است.

شمش نول فانتزی

شمش فانتزی یک مدل پرکاربرد در بین شینه‌ ها می‌باشد.شینه‌ های فانتزی دارای جنس بدنه پلاستیکی هستند که در رنگ‌ های متفاوت و سایزهای متنوعی تولید می‌شوند. در واقع شمش‌ های فانتزی دارای یک روکش پلاستیکی هستند. این روکش باعث عایق‌ بندی شینه در داخل تابلو برق می‌شود.دشینه‌ های ارت در بازار با رنگ سبز و شینه‌های نول معمولا دارای رنگ آبی هستند. مزیت مهم شمش‌ های فانتزی امکان نصب سریع بر روی تابلو و اتصال کابل‌ ها به آنها می‌باشد. بنابراین در زمانی که دچار خرابی یا مشکل شوند می‌توان خیلی سریع آنها را تعویض کرد.

مزیت های استفاده از شینه ها یا شمش باسبار کلیندان :

  1. هدایت جریان الکتریکی را به خوبی انجام می دهد
  2. می توانیم انشعابات را به وسیله سوراخ و پیچ ومهره و بدون استفاده از ترمینال استفاده کنیم
  3. استفاده از شینه باعث شکیل شدن نتیجه نهایی کار می گردد
  4. استحکام بالا و کیفیت بالا
  5. بسادگی می توان اقدام به تعویض آن نمود
ما در تیم کلیندان در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی و محصولات در تجهیزات صنعتی را تهیه کنیم. جهت مشاوره و سفارش محصول می توانید با ما در ارتباط باشید .
شمششینه

پست های اخیر